Android’e Başlangıç


Merhaba,

Android geliştirimi eclipse ortamında java kullanılarak yazılır ancak bildiğimiz anlamda javadan biraz daha farklıdır. Bazı gereksinimleri vardır ki bu yazının da amacı tam olarak budur. Android geliştirimi yapabilmek için sdk’nın ve ADT plugin’inin indirilmesi gerekmektedir. 

http://developer.android.com/sdk/index.html linkinde sdkların download linkleri yer almaktadır. Buradan işletim sistemine uygun olan sdk’yı indirebilirsiniz. Bilgisayarı ilgili paketi indirdikten sonra güvenli bir yere unzip yapabilirsiniz. android-sdk-<machine-platform> ismiyle çıkarılacaktır.

Eğer windows installer(.exe) yi indirdiyseniz çalıştırabilirsiniz. Uygun JDK olduğunu kontrol ettikten sonra kurulum yapacaktır.

Android ADT’yi de kullanmayı önermektedir. Bu eclipse’e özel bir pakettir. Ancak Eclipse’in kapasitesini arttırdğı için kullanımı önerilmektedir. Eclipse’de yardım adımının altında install new software seçilerek https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ linki verilerek açılan pencerede Developer Tools seçilerek devam edilebilir. Kurulum bittikten sonra eclipse yeniden başlatılmalıdır.

Kurulumlar tamamlandıktan sonra Windows–>preferences–>Android altında SDK’nın lokasyonu için de indirdiğimiz sdk’ının pathini verirsek işlem tamamlanmış olacaktır.

Android SDK Manager’ı kullanarak gereken farklı paketleri de indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.