Android tabletlerin Türkiye’de de kullanımının artmasıyla beraber, varolan uygulamaların da düzenlemesi ihtiyacı doğdu. “Ben zaten yüksek çözünürlüklü cihazlar için klasörlememi yaptım” diye düşünenler maalesef hüsrana uğrayabilirler.

Normal şartlar altında android tabletlerin hdpi için yapılan resource klasörünü okuması beklenirken eğer hdpi, mdpi ve ldpi cihazlar için klasörleme yapılmışsa tabler ldpi klasörünü okumakta. Android 3.2 ve üzerinde tabletler için yeni bir klasörleme yapısı getirilmiş durumda. 7″ standart bi tablet mesela layoutunun layout-sw600dp altında olması gerekiyor. Burada sw: smallest width anlamına gelmekte. Bu klasör 600dp ve üstünde genişliğe sahip tabletler tarafından okunacaktır. Eğer sw değilde sa w öneki getirilirse o zaman da sadece 600dp genişliğindeki cihazlara özel bi layout verilmiş olacak. Aynı şekilde eğer değişiklik gerektiriyorsa 10″ std bi tablet için layout-sw720 şeklinde bi klasörleme yapılabilir.

Bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken husus tabletlerin ekran çözünürlükleri. Örnekleme yaptığım klasör yapısı mdpi 7″ ve hdpi 10″  tabletlerle uyumlu olup mesela hdpi 7″ bir tablette sorun çıkarabilir. Bunun için de layout-ws600dp-hdpi şeklinde klasörlemeyi ayrıntılandırabilir.

Kolay gelsin 😉

Referans:http://developer.android.com/training/multiscreen/screensizes.html

Reklamlar