AliBaba’dan Bulut Bilişimli Telefon


Alibaba’dan süper telefon girişimi

410 Dolara sunulması planlanan W700, oldukça çekici hatlara ve güçlü donanım özelliklerine sahip.

Çin’in ihracat devi Alibaba’dan sürprizlerle dolu bir süper cep telefonu ve işletim sistemi geliyor. Cloud ya da Türkçesiyle bulut bilgi işlem teknolojisinden yararlanan bu telefon, kullanıcılara 100 GB online alan sunacak!

Aliyun OS isimli yeni bir işletim sistemi kullanan K-Touch Cloud-Smart Phone W700 ya da yeni ismiyle Tian Hua K-Touch cep telefonu oldukça güçlü özelliklere sahip. En son nesil akıllı telefonlarla aynı donanım özelliklerini yarı fiyatına sunan bu model şaşırtıcı özelliklerle dolu. Bunlar içerisinde en önemlisi de Android uygulamalarını çalıştırabilmesi!

Alibaba bu cep telefonu modeliyle yetinmeyecek, yeni Aliyun OS’u kullanan başka cep telefonları ve tablet bilgisayarlar da sunacak. Amazon S3, EC2, Google App Engine ya da iCloud benzeri bir yapılanmaya giden Alibaba, bu teknolojileri Çin’in ezici endüstriyel gücü ile destekliyor. Bulut bilgi işlem üzerinden e-posta, internet araması, hava durumu güncellemeleri, haritalar ve GPS gibi özellikler sunacak. Ayrıca aramalar, mesajlar ve cep telefonunda depolanan bilgiler de sunulan 100GB’lık AliCloud alanında senkronize olarak barındırılacak. Bu sayede kullanıcılar internete bağlı herhangi bir başka bilgisayar, tablet ya da cep telefonu üzerinden verilerini kullanabilecek.

Android uyumlu işletim sistemi Aliyun OS, bir Android türevi m, yoksa emülasyonla mı Android uygulamalarını çalıştırıyor henüz açıklanmadı. Ancak açık kaynak kodlu olan Android’in geliştirilmiş bir sürümü olması kuvvetle muhtemel. Google Android Market erişimi de net değil ancak olmaması mümkün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.