Tekno Kadın Projesi


Milli Eğitim Bakanlığı, Intel ve Türkiye Fütüristler Derneği biraraya geldi ve “Tekno Kadın” projesi için güçlerini birleştirdi.  Projeyle beraber internete ve bilgisayara erişimi olmayan kadınlara bilgisayar eğitimi verilecek. İlk etapta Ankara, İstanbul ve Erzurum’da başlayıp daha sonra toplam 21 ilde uygulanacak olan kampanyayla birçok yaştan ve meslekten kadına ulaşılması hedefleniyor.

Intel’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’deki kadınların üçte biri internete girmiyor ya da giremiyor. Projenin sorumlu ayaklarından biri olan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Erkeklerde internet kullananların oranı yüzde 82. Oysa günümüzde kadınların da bilgisayarla, teknolojiyle hızlı ve etkin şekilde tanışmaları gerekiyor. İlk adımını 2009’da attığımız TeknoKadın Projesi, iki yıl süren bir hazırlık dönemi ve pilot illerdeki uygulamalarla olgunlaştı. Projeyle, kadınların, bilgisayar okuryazarı olmaları, bilgisayar kullanımı becerileri kazanmaları ve bu becerileri üzerinden girişimcilik yönlerinin arttırılması hedefleniyor.”

TeknoKadın Projesi Lansması 300x163 Tekno Kadın Projesinde Hedefler BüyükYapılan açıklamaya göre, uygulamayla beraber daha önce bilgisayar ve internet kullanma şansı bulamamış kadınların bilgi, beceri ve özgüvenlerinin arttırılması hedeflerin başında geliyor. Projenin ayrıca istihdamı arttırma hedefi de var. Intel’in Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz de yaptığı açıklamada, projenin Türk kadının kendini geliştirmesi ve ekonomiye aktif katılımı sağlaması için iyi bir fırsat olduğunu belirtti. İldeniz, “Kadınların teknolojiye yakınlaşması, Türkiye ekonomisinde büyük rol oynayacak” dedi.

http://sosyalmedya.co/tekno-kadin-4728/ adresinden alınmıştır..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.